18 Haziran 2009

Yazıklar Olsun!Efes ulan, Bira ulan, Pilsen ulan!

Basketbol Tarihi'nin en kara günlerinden biriydi demiştim 5. maç için.

Dün, en kirli, en siyah günüydü basketbolun, belki de Türk Spor Tarihi'nin.

Bir takım, 4 maç üst üste, 3'ünü de rakip sahada kazanarak Şampiyon oluyor ama sevinemiyor, izin vermiyorlar buna, neden, çünkü onlar Fenerbahçeliler, yenilgi nedir bilmezler.

E hani adı konamazdı, ne şampiyonluk, ne de kupa büyüklüğü idi, ne oldu sonradan çıkma mottoya?

Bu kadar değersizse bu şampiyonluk, neden bu yapılanlar, bir izahı var mı? Hakları mı yenmiş, kuyruklu yalan, 4 - 0 geçerken serileri hak arayan yoktu değil mi?

Efes Pilsenli basketbol oyuncularının, maç bittiği an sevinmelerine izin verilmedi, taraftar sahaya girdi, oyunculara saldırdı, tekme tokat kavga edildi, Ergin Ataman yerlerde sürünüyordu. Sahaya maddeler atıldı, ne olduğu belirsiz. Oyuncular ve Teknik Ekip, soyunma odasına kaçtı, yeterli oldu mu, hayır.

Oraya da girdiler, saldırmaya devam ettiler. Ergin Ataman koridorda röportaj verirken "Umrumda değil Şampiyonluk, çocuklarıma bir şey olmasın" diyordu. Böyle mi şampiyon olabiliyorsunuz siz, böyle korkutarak mı yenebiliyorsunuz rakiplerinizi, 9 yıldır Galatasaray'ı Kadıköy'de böyle mi sindirdiniz? Biz biliyoruz da, bari Türkiye'ye, masum Fenerbahçelilere ifşa etmeyin kendinizi.

SkyTürk kameralarına soyunma odasına girenleri gösteriyordu Ataman, çeksenize diyordu, kamera dönmüyordu nedense. Tiyatro dedik ya Aziz Yıldırım kurmuş bir düzen, herkes kukla. Şu maçta Mirsad oynadı, Tanjevic kenarda, taraftar tribündeydi ya, ne desek boş bu Federasyon'a.

Polis, taraftarın sahayı işgal etmesine engel olmuyor. Kadıköy'de, Sami Yen'de Galatasaray taraftarına sıkılan biber gazları, vurulan coplar yok nedense! 2 defa boşaltılmıştı Abdi İpekçi, benim de bulunduğum Galatasaray - Fenerbahçe maçlarında. Yapamadılar, emir almışlardı, müdahale etmediler. Vali, Fenerbahçe Kongre Üyesiydi, Cihan Kamer, Topbaş yöneticisiydi, Turgay Federasyon Başkanı'ydı çünkü.

Sahada yaklaşık yarım saat Fenerbahçe taraftarı fink atıyor, Ali Koç denilen zat da, yatıştırmaya çalışıyor güya. Olayların bu noktaya gelmesinin sebeplerinden biri kendisi. Organizasyonun arkasında O var. Taraftar gruplarıyla konuşulmuş, neler yapılması gerektiği söylenmiş, ondan sonra pabucuma anlatsın yatıştırma masalını. Sen, demeçler ver 3 gün, tehdit et federasyonu, tahrik et taraftarını, ondan sonra böyle davran.

Hadi ordan derler adama!

Yine kanına dokundu mu Şampiyonluk?

Bir takımın, Şampiyonluğu kazanmış bir takımın sevinmesini engellediler, saldırdılar, küfrettiler, hakaret ettiler, çocuklara, kadınlara vurdular.

Fenerbahçe, Aziz Yıldırım'ın diktatörlüğündeki Cumhuriyet, kişisel tarihine bunu da yazdı. Hiç çıkmayacak, unutulmayacak, kapkara bir leke sürdü.

Tarih şunu yazacak, Galatasaray UEFA Kupası'nı aldıktan sonra, Fenerbahçe evrim geçirdi, bünyesinde olan zehri döktü ortaya, korkuyu saldı, Spor Tarihi'nin en nefret edilen kulübü oldu şu son 10 yılda ve bu nefreti en başarılı olduğu için değil, adalet duygusu olmadığından, hak etmese de kazanmak istemesinden, en çok zihniyetiyle yıkanmış beyinleri kaybetmeyi hazmedemediğinden, kirli olduğundan, korkutarak kazanabildiğine inandığından yarattı. Yıllarca değişmeyecek bu nefret algısı, Aziz Yıldırım ayrılsa da 3 yıl sonra.

Yazıklar olsun size de, zihniyetinize de!

Ne denir ki bu saatten sonra, boynunun borcudur Galatasaray'ın, bu kokuşmuş, sahte, faşist düzenin karşısında dimdik durmak, korku imparatorluğunun her kumdan kalesini tek tek yıkmak.

Adalet yerini buldu, Efes Şampiyon oldu, eşkiya dünyaya hükümdar olamadı, olamayacak da!

18 Haziran 2009

A. Eren Loğoğlu

11 yorum:

gayin-sin.net dedi ki...

Erenciğim.

Bu en kara günü meselesi biraz karışık.

Bence Türkiye basketbol tarihindeki en kara gün 25 Nisan 1955'te Galatasaray'la Fenerbahçe basketbol takımları arasında oynanan maçta bitime 44 saniye kala Galatasaray 40-27 öndeyken, Fenerbahçe'nin sahadan çekilmesidir. Çekilmenin amacı Galatasaray yerine Modaspor'u şampiyon yapmaktı.

Aynı gece toplantı yapan Basketbol Federasyonu Galatasaray'la Modaspor'u aynı anda şampiyon ilan etti.

Türkiye spor tarihinin tek paylaşılmış şampiyonluğudur bu.

Karalık konusunda hiçbir gün bununla yarışamaz bence.

Sevgilerimle.

Melih Şabanoğlu

pclion dedi ki...

Budur...

Adsız dedi ki...

ortada olan fakat belli kesimlerin özellikle medyanın 'nedense' görmek istemediklerini çok güsel açıklamışsın ellerine sağlık....fenerbahçe beter olun inşallah!!!

A. Eren Logoglu dedi ki...

Bu olayı biliyorum Melih abi.

Emeğin çalınması noktasında, bu olay en kara gün olabilir ancak yaşananlara bakıldığında, sporcuların can güvenliği gibi konularda en kara günün, dün olduğunu düşünüyorum.

Her iki kara günde asıl oyuncudan rol çalanın Fenerbahçe olması, tesadüf mü, bence değil.

Eren.

mischa dedi ki...

selamlar,
dün hepimiz Fenerbahçe taraftarı yerine biz yapsaydık bu olayları ne olurdu diye düşündük eminim. evet ülke yerinden oynardı. kameralar skyturk'ün çekmediği gibi bizim hepimizi birbir çekerdi. bu ülkede "terörist" ilan edilirdik biz. 1 sezon seyircisiz oynardık. bunun Türkiye'de ötesi olmadı. bakalım federasyon ne yapacak. gerçi şu ana kadar olanlardan federasyonun da ne tepkisi olacağı belli. biz boşuna uğraşıyoruz, boşuna sinirleniyoruz.
Herşey bir değneğin ucunda.
Saygılarımla

Thiam Jaba dedi ki...

Artı 1905....

zuber dedi ki...

aziz yıldırım ın parayla,klüp içinde görevle bağladığı(lorant araba markasına kadar verdi) spor medyası yazmaz hiç,fb tv gibi çalışırlar ama millet artık uyandı internetten ne nedir öğreniliyor rahatça...

aziz yıldırım nefreti futbolla ilgilenen kişilerde vardı türkiye genelinde,her stadda küfredilirdi.diğer branşlarada yaymak için baya çaba içersindeler ne diyelim fb ye yakışıyor demekki ısrara bakarsak...

Adsız dedi ki...

Aslında Bu malum takımın yarıştığı spor branşlarında mutlaka bir olay vardır,mutlaka sporun ana ruhunu zedeleyici bir olay vardır. Bunlar hep hazımsızlıktan ve acı ama aşağılık duygusundan kaynaklanır.
Para kaynaklarının ne olduğu bilinmeyen bu gurup senelerdir adalet duygusunu zedeleyecek şekilde haraket etmiştir. Onlar için olmazsa olmaz ;illegal yoldan zorbalıkla kazanmaktır.Çünkü paralarını da aynı yolla kazanmaktadırlar . Dün gece Türk spor tarihinin en acı günlerinden bir yaşandı 53 yaşında biri olarak ilk kez hafızam yanıltmıyorsa bir seyirci güruhu sporculara saldırmıştır. Bu leke de onlara yeter .Anlaşılmayan ise medya guruplarının bu tür işlere seyirci kalması işin en acı tarafı da budur ,güvenecek bir kurum kalmamıştır ,bunlara karşı gelebilecek yaptıklarını ortaya çıkarabilecek..
sevgiler

Empyrium dedi ki...

O holding veliahtı için zamanında kablo kesmeden sorumlu yönetici denmiyormuydu?Pardon bizim aleyhimizde yayın yaparsanız reklamları keseriz cümlesini kurmaktan sorumlu veliahttı sanırım.Yanılıyormuyum?
Bir kişinin suçlu olduğunu anlamak için yalandan mücadele edenlere bakacaksın.İsmi en çok öne çıkana bakacaksın.Heryerde bir aklama operasyonu yapıldığına göre arkada çok büyük bir kara leke var demek ki.
Hele o kongre üyeleri olup kamu görevi yürütenlerin icraatlarında ki muazzam çalışmalara hiç söylenecek birşey yok.Biz bunun üçte birini yapsak idam edilirdik.Kulüp kapatılırdı.

Her namuslu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu olaya tepki göstermelidir.Efes'in önderliğinde ligden çekilsin 3-5 kulüp, FB istediği gibi at koştursun.Ne de olsa tek haklı onlar!!!

fibonacci dedi ki...

Normalde yazılarını okumuordum bugün oturup sıradan okumaya başladım,öncelikle bunu belirtmek istedim. Tarzını ve diğer konulara çok hakim değilim bu yazı bağlamında yorumum. Benden önce yorum yapan bütün arkadaşlarımız gs li oldugundna tek taraflı birbirini destekleyen bi yorumlar gelmiş en azından farklı bi seda olsun istedim .

Ben fb li ve basketbolu bir fiil oynamış biri olarak maç sonunda gördüğüm görüntülerden nefret ettim terbiyesiz herifler dedim kaybetmenin de bi adabı var dedim ama olayları tek fb şöle böle die görmemek gerekir özeleştiride yapmak gerekir bu olay futbol tribünlerinin basketbola girmesidir bu fb için de gs içinde aynı benzer hakem hataları (tartışılır) yada 2-0 dan seri vermek gibi olaylarda insanlar galeyana gelir özellikle futbol bazlı tribünler bu konuda daha başarılıdır aynı durumda gs da olsa onlarda inerdi, ortamı gerio dediğiniz fb yöneticilerinin benzerleri sizdede var asbaşkanken adnan polat dönem dönem haldun üstünel yapıolar özetle kimse kimseden ak kaşık deil rica ediorum akıllı mantıklı insanlarız olaylara biraz daha objektif bakabiliriz aziz şöle bu şeklinde deil

Fenerbahçe futbol takımıyla şampiyon geldiğinde su yağmuruna tutanlarda gs tribünleriydi inebilselerdi inerlerdi basket maçında göstermeyen kameralar o gün de ekstrem olaylar olsa göstermezlerdi büyük kulüplerin içinde hatırlı insanlar herzaman olmuştur ve kendilerini camialarını korumak adına birçok kez bu işlere başvurdular doğru mu buluorum kesinlikle hayır keşke bunların hiçbiri olmasa ama bunlar sadece fb de oluomuş gibi davranmak da biraz haksızlık zannedersem

A. Eren Logoglu dedi ki...

Farklı sesler olması güzel. Okuyucular neyi nasıl almak istiyorlarsa öyle bir algı yaratacaktır yazılanlar zihinlerde.

Şu ilginç değil mi, futbol, basketbol veya başka branşlarda saha dışı işlerin tartışıldığı olayların çoğunda Fenerbahçe başrolde.

Sahayı işgal edenlerin ve basketbolculara saldıranların kim oldukları biliniyor, zira onlardan birinin akreditasyon kartı bile vardı. Ayrıca 6. maçta olay çıkacağını bile bile güvenlik güçlerinin pota arkalarına önlem almayıp taraftarların sahaya girmelerine davetiye çıkarması da en sinir bozucu detaylardan biriydi. Basketbolculara saldırılıyor, soyunma odasına kaçmaları sağlanıyor, ardından sahayı 300 kişi işgal ediyor, pankart açıyor, slogan atıyor, açık seçik şov yapılıyor, bizi yenip şampiyon olursanız olacaklar bu, olmayın, kaybedin işte, maça bile çıkmayın deniliyor. Güvenlik güçleri -Çevik Kuvvet- 30 dk. sonra falan birden sahadaki taraftarları tribünlere doğru püskürtmeye çalışıyor. E madem elinde böyle bir güç vardı, olaylar olmadan kullansaydın ya, eğer kullanmıyorsan vali de emniyet müdüründe art niyet ararım ben. Kadıköy'deki her maçta Galatasaray taraftarına biber gazı sıkmasını çok iyi biliyorlar ama Fenerbahçe olunca işler değişiyor. Vali, Fenerbahçe Kongre Üyesi'ydi değil mi, pardon.

Olayların çoğunu çıkaranlar Futbol Taraftarları, pota arkasında bulunanlar. Ancak bench arkalarında bulunanlar, karşı tribünde birbiriyle kavga edenler, sahaya sandalye atanlar da futbol taraftarları değil. Bunun yanında aynı futbol taraftarı Kadıköy'deki CL maçlarında da yerlerini alıyorlar, neden kaybedince olay olmuyor. Çok basit, hem güvenlik var, hem de yaptırımlar, cezalar çok yüksek uluslararası maç olduğu için. İnsanların galeyana gelmesini durduramazsınız, Efes maçında yaşananlar cinnet değil, organizasyondur. Eğer öyle olmasaydı, CL maçlarında da benzer tepkiler görürdük, yönetim ceza alacağını bile bile bu işlere girmedi Avrupa maçlarında. Fenerbahçe olay çıkartma gücünü Türkiye'nin zayıf sisteminden alıyor, bunu kullanıyor, istediği yöne taşıyor, emirler çıkartıyor, böyle yönetiyor sporu.

Su yağmuruyla, sporcuya saldırıyı, can güvenliği olmamasını aynı terazide tartamazsın. Yıllarca söylendi Kadıköy'ün koridorlarında futbolculara saldırılıyor diye ama medya ilgilenmedi, ilgilenmek istemedi. Sonunda sahadaki oyunculara da saldırı gerçekleşti işte. Bu korku ve kavga kültürü 10 yıldır hakim Fenerbahçe'de ve Galatasaray'ı yendiği için taraftar da memnun bu durumdan. Bu sebeple yönetim ve devlet kademelerinin yanında taraftarın da kendini sorgulaması şart.

Eren.