04 Ağustos 2009

TFF'nin StandartsızlığıTürkiye Ligi ilk hafta maçlarının saat ve günleri belli oldu, ilginç bir noktaya değineceğim.

Önce 2008 - 2009 sezonunun ilk haftasına bakalım. Fenerbahçe 23 Ağustos Cumartesi 2008'de Gaziantepspor deplasmanına çıktı ve maç saati 21.45 idi.

Aynı sezon, bir önceki sezonu şampiyon kapatmasından dolayı açılışı yapan Galatasaray, Denizlispor ile Ali Sami Yen'de karşılaştı aynı gün ve maç saati 19.00 idi.

Şimdi de 2009 - 2010 sezonunun ilk haftasına göz gezdirelim. Fenerbahçe'nin üzerinde kara bulut gibi dolaşan tesadüf sözcüğü fikstürde de karşımıza çıkıyor ve Galatasaray'ın ilk maçı Gaziantepspor deplasmanı oluyordu 9 Ağustos Pazar 2009'da ve maç saati 19.30 olarak belirlendi.

Fenerbahçe ise çapraz eşleşme yapılır gibi Denizlispor ile karşılacaktı, tek fark deplasman olması, maç aynı gün ve saati 21.45 olarak ifade edildi.

İlginçlik ya da gariplik görülebiliyor sanırım bu açıklayıcı tablodan. Üst üste 2 yıl, 2 farklı takım Gaziantepspor deplasmanıyla başlıyor lige, biri 19.30, diğeri 21.45'te oynuyor.

Standart içermeyen bu durum herhangi bir mantık içeriyor mu, hayır!

Ağustos ayının sıcaklık ortalamalarının yüksek olması, iklim ve havanın deplasmana gelen futbolcuları daha çok etkilediği bir gerçek mi, evet!

Peki TFF tarafından, bu durumdan en az etkilenmesi sağlanan kulüp hangisi, tabi ki Fenerbahçe!

Ortada bir yıl önce uygulanmış, açık ve net olan bir durum var, Gaziantep'teki Fenerbahçe maçı 21.45'te oynatılmış, doğru olan da bu ama nedense bu yıl uygulanamıyor. Ayrıca garip olan bir başka durum da Denizlispor deplasmanına çıkan Fenerbahçe'nin yine 21.45'te oynaması. TFF'nin futbolcu sağlığına en çok hassasiyet gösterdiği kulüp Fenerbahçe çünkü Milli Takıma en çok Brezilyalı'yı pardon Türk oyuncuyu onlar veriyor!

12 Ağustos'ta Milli maç var, en çok Milli oyuncu Galatasaray'da, bu sebeple 19.30'a alındı Gaziantepspor maçı denilebilir. Milli Takıma en çok oyuncuyu vermek, futbolcu sağlığını hiçe saymak için bir sebep olabilir mi, asla!

Milli Takıma çok oyuncu vermek suç, ihlal gibi bir algı yaratıyor herhalde Federasyon yetkilerinin zihninde, 8 Brezilyalının yanına birkaç Türk oyuncu serpiştirmek Türk Futbolu'nu daha ileri götürür düşüncesine sahip olmalı, Sevilla maçı sonrası açıklama yapanların yanında yer alan Levent Kızıl gibi TFF üyeleri.

3 yılda 3 şampiyonluk sözü verenler sezonu erken açtı demiştim 90 Dakika programının yayından kaldırılması sonrası kaleme aldığım yazıda. Devam ediyorlar oyunlarına, bozamasak da, yüzlerine vurmaya devam edeceğiz bu adaletsizlikleri ve oyunu sahada değil masada oynamaya daha çok ilgi gösterenler, masadakilerle birlikte haksızlıklar okyanusunda boğulacaklar. Sadece sahada oynanan oyuna bakalım feryatlarını dile getiren tarafsızlar ise, asıl oyunları, konuşulmasın istedikleri korku tünellerini, standartsızlıkları gördükçe, kendilerinden utanacaklar.

4 Ağustos 2009

A. Eren Loğoğlu

10 yorum:

Can dedi ki...

Haklı olduğunuz kısımlar var. Ancak maç saatlerinin mantıklı olduğunu düşünüyorum. İki takım da Avrupa Ligi maçından sonra lige gelecek. İki takımda deplasmanda oynayacak. Bu açıdan baktığımızda, daha doğuda oynayan takımın maçının önce başlamasında bence bir sakınca yok.Geçen yıl konusunda ise sonun kadar haklısınız. Galatasaraylı olduğumu belirteyim; yanlış anlaşımasın.

Can dedi ki...

@Can

isimlerimiz de renklerimiz de ayni :) fakat bu konuda ben farkli dusunuyorum. Bu mac yayinci kurulus yuzunden 19.30 da oynaniyor, ama yayinci kurulus isine geldigi zaman 5 tane kanal acip 5 tane maci ayni anda vermeyi biliyor. antep ne kadar doguda olursa olsun 19.30'un kurtarmayacagi cok acik...

hic bir zaman anlayamadigim bir sekilde hem basinin hem federasyonun Galatasaray'i cekememe durumlari var. Gazetelere bi bakiyosun daum'u yerlere goklere sigdiramiyolar ama rijkaard'dan laf acilinca del bosque, aragones ornegi veriliyor. cristianmidir nedir aurelio'dan 100 kat daha iyi oldu 2 macta, ne yaptiysa. Galatasaray aurelio'yla ilgileniyo ya... Atin hemen b*ku Galatasaray almadan. neyse, basin ayri konu zaten...

mischa dedi ki...

Eren,
Düşündükçe daha çok sinirleniyorum. Adamlar artık sağlık falan düşünemeyecek kadar arsızlaştılar. Gözleri dönmüş durumda. Geçmiş yıllara bakınca bu sezon daha çok canımız yanacakmış gibi geliyor dış etkenlerden. Artık bizim de sesimiz bir şekilde çıkmalı. Şu an 3 sene şampiyonluk sözü verenlerin maşası olmuş insanlar her konuya yön veriyorlar.

Can dedi ki...

Kesinlikle genel anlamda bir lobi oluşmuş durumda. Hali hazırda vardı zaten; bu transferler işi iyice körükledi. Benim yüzüm bu anlamda 2002'den beri asık. Galatasaray herkesi kaleye sokardı; hakem, federasyon, rakip falan dinlemezdi. Bizde iyiden iyiye bıraktık bazı şeyleri, birçok anlamda oturduk onlara benzemeye başladık. Basın kılıcı çekmiş Rijkaard'a sallamak için bekliyor. Bunu engelleyecek bir tane yer var; o da Ali Sami Yen.Biz şu devrimi yapalımda, hepsini kaleye sokarız tekrar.Saatlere takılmamamın nedeni daha beterlerinin başımızda olması.

Thiam Jaba dedi ki...

fenerasyon pardon federasyon..

Antep sıcağında bizim futbolcuları yakacaklar, zaten 5 gün çöl sıcakları başlıyor.

hadesperado dedi ki...

ilkesizlik memleketin damarlarında...
ne olursa olsun, bu açık adaletsizliğe rağmen kazanacağız...

Empyrium dedi ki...

Eline sağlık.Bunları artık normal karşılıyorum, adalet için kablo kesmek gerek!Veya kanalları reklam vermeyiz diye tehdit etmek!
Sahi Engin Verel,Ahmet Çakar ve Hıncal Uluç'u kim vurdurmuştu?

dejavu dedi ki...

Yeni Meduna'lar istiyor federasyon, başka açıklaması yok bunun.

Engin dedi ki...

Bence hava sıcaklığı sorununu vs. büyütmeyelim, bir devrimin başlangıcındaysak bunlar ufak problemler diyebiliriz.

Çünkü devrim sel gibi, çığ gibi bir şeydir, önündeki engelleri de beraberinde alır götürür. Biz bir devrim yaşıyoruz Galatasaray'da, bize sadece bunun içersinde yer almak düşer , saha dışı oyunları o alanın oyuncularına bırakalım. Diyeceğim, önümüzdeki maçlara bakalım, bunlar nasılsa aynı haltları yemeye devam edecekler ama yöneticisi, teknik kadrosu ve oyuncularıyla Galatasaray'ın bu seneki gidişatı, bu "kon"fenerasyonun rezilliğini faş edecektir zaten.

ofa dedi ki...

Eren
Daha sık görmek istiyoruz postlarını..