17 Mayıs 2010

En Ağır Ceza, Milad Olsun, Yüreğiniz Yeter mi?Bu bir çağrıdır ülke sporunu temizlemek isteyenlere. 19 Mayıs 2007'de Ali Sami Yen Stadı'nda yaşanan olaylardan sonra bu gece milad olsun, yaptırım uygulansın, tarihi ceza verilsin diyen bir medya baskısı vardı federasyonun üzerinde. Şimdi bu saatlerde Bursa'da kupa töreni gerçekleştiriyor yetkililer. Futbolun nereye gittiğine dair en ufak bir düşünceleri yok kanımca. 5 maç ceza verilen Galatasaray'dan sonra çok daha ağır ve vahim olayların yaşandığı klasik -hazmetme sorunlu- bir Kadıköy gecesine uzanmalı artık hukuk.

Evet, manevi adalet sahada sağlandı, şimdi biraz da hukuk işletmenin zamanı!

Neler yaşandı da Fenerbahçe'nin ülke futbol tarihinin en ağır cezalarından birini alması gerekiyor, maddeleme yapalım;

1 - 85. dakikada stat hoparlöründen yüksek sesle Fenerbahçe marşı çalındı. Rakip takımın konsantrasyonun bozulmasına sebep olabilirdi, futbol dışı bir müdahaleydi.

2 - Hakem maçın bitiş düdüğünü çalarken binlerce taraftar sahaya girmeye başladılar. Futbolcuların can güvenliği tehlikedeydi.

3 - Maç sonunda stadda büyük çaplı yangın çıkartıldı. İtfaiye güçlükle engelledi.

4 - Maç sonunda stad dışında Fenerbahçeli taraftarlar polisle çatıştı, çevreye zarar verdi, bıçaklanarak yaralananlar oldu, medya çalışanlarına saldırıldı, canlı yayın araçları tahrip edildi. Yayıncı kuruluşun görev yapması engellendi.

5 - Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum ve Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş basın toplantısı yapamadı, taraftarlar basın odasını bastılar, ortamdan kaçmak zorunda kaldı teknik adamlar, güvenlik sebebiyle basın odası boşaltıldı.

6 - Stada yanıcı madde -meşale- sokuldu ve maç esnasında yakıldı.

7 - Takımlar stadı çok geç saatlere kadar terk edemedi, polis otolarıyla futbolcular evlerine gidebildi.

8 - Maç esnasında ve sonunda tribünde kavgalar çıktı taraftar arasında, özel güvenlik ve polisle olaylar yaşandı stad içersinde.

9 - Maç esnasında ve sonunda toplu olarak galiz küfürler edildi.

10 - Stadda çok ciddi maddi hasar meydana geldi olaylardan sonra. Maç sonunda sahaya yabancı madde yağdı, koltuk gibi.

Aklıma ilk anda gelen ve yaptırım uygulanması gereken olaylar bunlar. Polis tahriği sonucu polisle çatışma, sahaya yabancı madde -daha çok su- atılması ve maç sonu olayları -Kadıköy'den çok daha hafif- sebebiyle 5 maç cezayı Galatasaray'a uygun görenler, Fenerbahçe'ye ne ceza düşünecekler bakalım. Fanatik Gazetesi kararı verdi bile, 1 maç, işlerini iyi yapıyorlar doğrusu.

Futbol güzel oyunsa, 2016'yı istiyorsak ve sadece manevi olarak değil hukuksal anlamda da bir adalet sağlanacaksa, o gün bugündür, Türkiye Futbol Federasyonu bu fırsatı kaçırmamalıdır.

17 Mayıs 2010

A. Eren Loğoğlu

4 yorum:

DodgeRam dedi ki...

Resme bayildim:)Cezaya gelince cabuk unuturlar merak etme...Icinde bulunduklari durum goz onune alinaraktan 1-2 mac hadi bilemedin 3 macla yirtarlar...

Adsız dedi ki...

3 puan silip para cezası verirler en fazlasının fazlası daha ne olacak?

cino dedi ki...

şu resim on gündür gördüğüm en güzel şey, iyi seçim...

onur dedi ki...

GS'a verilen 5 maç cezadan sonra bu olaylara 10 maç filan verilmesi lazım bence. Ama padişahın karşısında dik durabilecekler mi sanmam!