23 Temmuz 2010

On Dakika Sigara Molası Verelim mi?Referanduma giden Anayasa paketinin oylanmasında milletten 12 Eylül hesaplaşması üzerinden bir karar bekleyen, Nevzat Çelik şiirlerinden, Ahmet Kaya bestelerinden, Necdet Adalı ve Erdal Eren'in idamlarından bahseden, sesi titreyen, boğazı düğümlenen, üstüne bir de ağlayan Başbakan'ın ruh hali kanımca hiç iyi değil! Hayır, 145. maddenin geçici 15. maddesini -geçmişe yönelik değil bir de, Evren yargılanamıyor her türlü- değiştirmekle 12 Eylül hesabının kapatılabileceğine inanıyorsa ya çok saf ya da 12 Eylül'ün ne anlama geldiğine, neyi temsil ettiğine ve neler içerdiğine dair düşüncelerden yoksun olmalıdır. Hiç de gerçekçi ve samimi bir yaklaşım olmayacaktır bu tutum, üstelik de 12 Eylül'den zarar görmeyip, onunla yükselen bir kesimden gelen AKP zihniyetinin temeli için.

Ha deseler ki, parti kapatmanın -ki meclisten geçmedi- ağırlaştırılması, HSYK'nın ve Anayasa Mahkemesi'nin üye yapısının değiştirilmesi gerekiyor sürekli sorun çıkarttıkları için, bence daha samimi olurlardı ve referandumdan evet çıkma şansı artardı. Eğer AKP, referandum kampanyasını 12 Eylül hesaplaşması -çok da tecrübe etmediği ve bilmediği bir alan olan- temeline oturtursa, muhtemel kazanma şansının yüksek olduğu bir oylamayı kaybedip, bu stratejik hatasıyla ülkenin kaderini de belki olumlu anlamda değiştirecektir ya da öyle umuyorum.

13 Eylül sabahı, ülkeden işkencenin silineceğine, geçmişe dönük darbe yapanların yargılanacağına, daha demokratik, hak ve özgürlükler, eşitlik içeren bir ortam oluşacağına inanmak cehalettir ve bu adamlar, ağlayabildiklerine göre, tiyatro sanatçısı olmadıklarını da düşünerek, inanıyorlar bu denli değişim yaşanacağına, pes!

12 Eylül ile gelen YÖK'ün ve MGK'nın kaldırılmadığı, seçim barajının korunduğu bir paket için değişim, hesaplaşma diyebilmek mantıkla açıklanabilir mi, sanmıyorum.

Öyle ironi dolu bir hal var ki, 30 yıl önce 12 Eylül darbesini yapan da, bu darbeyi yapanlarla işte bu referandum yoluyla hesaplaşılacak diyen de evet diyor oylamada!

Ne denir ki, üzüm üzüme baka baka mı karardı yoksa her ikisi de zaten kara bir üzüm salkımının taneleri miydi?

Ayrıca;

http://bianet.org/bianet/siyaset/121510-akpnin-12-eylul-anayasasi

http://www.haberturk.com/yazarlar/532193-referandumda-vicdan-makami

Ha bir de tüm bunlardan bağımsız;

Banu Güven'den Ece Temelkuran'a kayan gönlümle hesaplaşmalıyım. "Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita" diyebilmeliyim vicdanıma.

21 Temmuz 2010

A. Eren Loğoğlu

3 yorum:

koala dedi ki...

Aaaaa Eren olur mu hiç? Çok demokrat başbakanımız var bizim, haksızlık yapma lütfen. 1 Mayıs'ta Erternasyonal söyleyip, ardından Çiçek Pasajı'nda üzüm bile yer o.

karAkus dedi ki...

bunlar anayasa ve hsykyı ele geçirmeye çalışıyor diyelim iyide daha önce kimin elindeydi bu kurumlar ? şimdi bana modern hedehödö insanlar demeyin bi tarafımla gülerim o makama layık insanlar deyin anlarım ama herkesçe malum o makama layık olması dışında --belli bir siyasi görüşte olması gerekir--- zihniyetiyle atmalar yapılırken sesiniz çıkmıyorsa şimdi susunuz lütfen, o makamların birilerinin elinde olması kötü birşeyse daha önce sesiniz niye çıkmıyordu diye sorarlar adama...

solmuş fikirleri ilericilik diye dayatıp, öss sınavında ilk 5bin içerisine girip üniversite kapılarından geri dönen çocukları düşünmeyenler daha doğrusu bunlar okumasın aynı fikirde değiliz ilerde başımıza dert olur prjesiyle düşünenler(bir tanesi ben oluyorum bir sabah uyandığımda sistem değişti dediler ve ne garip 3 sene elektronik okuyan benim elektronik mühendisliği alanım dışında kalıyordu sizin çok modern adamların kurulu bu kararı almıştı,kararı anayasa mahkemesine götürdüğümüzde --bu YOK'un alanı ve insiyatifindedir-- diye karar almıştı yine malum modern yüce mahkeme ,seneler sonra meclis bu kararı kaldıracak yasayı çıkarttığında ise aynı anayasa mahkemesi --bu konu YÖK'ün karar alanına girer demeyerek yasayı iptal etmişti--şimdi siz bana diyorsunuzki bu kurumlar önceden bağımsızdı geçiniz lütfen),12 eylülde arkadaşlarını satıp medya patronu olanlar, kayseriden öteye geçmeyip doğu sorunu hakkında uzman apoletiyle yorum yapanlar senelerdir bu kurumların ekmeğini yemiştir şimdi o ekmek başkalarının eline giderse diye korkuya kapılmıştır yoksa ilericilik şu bu işin reklam kısmı, şuanki anayasa makkemesinin üyesi bir partinin başvurusu öncesi malum parti adına danışmanlık yapıp üstüne birde o duruşmada oy kullanırken hak hukuk adalet yargının tarafsızlığı hakkında tek kelime edilmiyorken şimdi bu kadar tatava samimiyetsiliğin allahıdır

bana da samimyetsiz gelen akepenin referandumdaki 12 eylül stratejisine ---size ne oluyor ulan biz çok acı çektik--- tribi atmak anlamsızdır, ülkenin tek parti iktidarından bu yana bir kademe ileri gidemeyen ucuz siyasetinin bir örneğidir ancak muhalefet partilerinin anayasa komisyonlarını terk edip,şehitler musalla taşındayken bu anayasayı konuşmayız deyip (ulan pkk da sen konuşma diye o saldırıları yapıyor zaten) sonrada bu akepe anaysasasıdır buna karşıyız çünkü .....daha sonra niye karşıyız bunun için toplanacağız deyip 1 gün boyunca toplantı yaptıkdan sonra ''Evrekaaa niye karşı olduğumuzu bulduk'' tadında açıklamaları da o kadar samimiyetsidir...

Özetle yeterlimidir bu değişiklikler HAYIR tıpkı bundan öncekiler gibi yetersizdir ama meclisde oy vermekten korkanlar,bana sunulan bir kararı benim önüme gelmesin diye mahkemelere taşıyanlar şimdi benden hayır oyu bekliyorsa çok bekler...tıpkı evet diyeceğim diye saçimlerde kendisine oy atacağımı düşünen akpnin çok bekleyeceği gibi.

sahi seneler önce irtica hortluyordu,fadime şahinler,ali kalkancılar,müslüm gündüzlerden geçilmiyordu ? nerde o isimler 12 eylülde insanlar acılar çektilerde 28 şubatta bizim ağzımıza sıçılırken zil takıp oynayanların alayı hayırcı olmuş çünkü malum zihniyete göre ben gericiyim... o zaman ordudan atılan,eşi başörütülü diye okullardan kovulan prof.lar, kapıdan içeri giremeyen çocukların hakkını bu kadar savundunuz mu ? yoksa siz sadece 12 eylül darbesi ajitasyonu ile mi mutlu oluyorsunuz ?
şu paket sırf kadınlara,çocuklara ve yaşlılara pozitif ayrımcılık getiriyor diye dahi evet diyorum...

harrowdown hill dedi ki...

değişiklikle darbelerle hesaplaşacağını sanan güruhun darbe anayasasını süslemekten başka ellerinden bir şey gelmez. amaçları dedikleri olsa bu gibi boş kavgalarla harcadıkları zamanı ve enerjiyi sivil bir anayasa için kullanırlardı.