10 Ağustos 2009

Kadro Düzenlemesi, İndirgenmiş 4 - 3 - 3, Şifre 733 - 4 = 29
29 - 4 = 11 + 7 + 7 = 25

4 - 3 - 3;

____________1___________
2______4________5______3
____________6___________
_______8________10______
____7_______________11__
____________9___________

Konum:

1: Leo Franco, Aykut Erçetin, Orkun Uşak
2: Sabri Sarıoğlu, Uğur Uçar, Serkan Kurtuluş
3: Hakan Balta, Volkan Yaman, Alparslan Erdem
4: Gökhan Zan, Emre Güngör, Semih Kaya
5: Servet Çetin, Emre Aşık, Murat Akça
6: Mehmet Topal, Mustafa Sarp, Mehmet Güven
7: Kader Keita, Aydın Yılmaz, Serkan Çalık
8: Elano, Tobias Linderoth, Barış Özbek
9: Milan Baros, Shabani Nonda, Erhan Şentürk (Özgürcan Özcan)
10: Arda Turan, Ayhan Akman, Cassio Lincoln
11: Harry Kewell, Serdar Eylik, Yaser Yıldız

11 * 3 = 33 eldeki oyuncu sayısı, şifresi 3 alternatif üzerine kurulu.

Olması istenen ise 11 + 7 + 7 = 25. Peki neden, şifre ne?

11, ideal olan, sahaya çıkan ilk takımı belirtiyor. Eklenen 7, 18 oyunculu maç kadrosunu deşifre ediyor. Birazdan düzenleme olarak sunacağım indirgenmiş 4 - 3 - 3, 7 rakamının kusursuzluk sunan önemini anlatıyor. Son 7 ise, ilk 11'de olmayan, yedek bekleyen 7 oyuncunun 7 alternatifi koşulunu öne sürüyor.

Pozisyon A: 1 - Kaleci
Poz. B: 2 - 3 Bek
Poz C: 4 - 5 Stoper
Poz. D: 6 Ön libero
Poz. E: 8 - 10 Orta Sahanın Ortası
Poz. F: 7 - 11 Kenarlar
Poz. G: 9 Santrafor

İndirgenmiş 4 - 3 - 3;

____________A___________
B______C________C______B
____________D___________
_______E________E_______
____F_______________F____
____________G____________

7 rakamı 7 harfle temsil ediliyor bu düzenlemede.

Poz. A, D ve G tek konumlandırma içeriyor, statik bir durum var, buna X diyelim.
Poz. B, C, E ve F çift konumlandırma içeriyor, dinamik bir durum var, buna da Y diyelim.

Örnek vermek gerekirse;

Poz. C'de yer alan bir oyuncu 4 ya da 5 olabilir. Teknik Adamlar genellikle 4 konumu için sağ ayaklı, 5 konumu için sol ayaklı oyuncuyu tercih etse de, sağ ya da sol ayaklı olmak ciddi bir sorun yaratmıyor. Benzer durumlar, Poz. E ve F için de geçerli. 7 konumunda yer alan Aydın, ters ayaklı olarak 11 konumunda da yer alabiliyor. Aynı şekilde 11 konumunda yer alan Kewell ya da Serdar, 7 konumunda oynayabiliyor. 2 farklı konum yerine 1 pozisyon üzerinden, indirgenmiş 4 - 3 - 3 ile değerlendirme yapma şansını doğuruyor bu da.

Bu kadro düzenleme organizasyonunun bir zaafı var. Poz. C, E, F için geçerli olan durum Poz. B için değil. Aslında geçerli, Inter - Lazio maçında sol bek, 3 konumunda oynayan ve asıl konumu 2 olan Javier Zanetti gibi bir oyuncu varsa kadroda.

Devam edelim;

Her X için 1 * 2 + 1 = 3 alternatif
Her Y için 2 * 2 + 1 = 5 alternatif

Bu denklemlerde çarpı 2 yedeklemeye, her konum için 1'e, artı 1 ise 3. bir alternatife karşılık geliyor.

Örnek olarak, Y haline ait olan Poz. F için 2 * 2 = 4 alternatif düşünüldüğünde Keita, Kewell, Aydın, Serdar'ın ardından Poz F.'nin tanımlandığı 7 ve 11 konumlarında oynayabilen 5. bir oyuncuyu, bu 4 oyuncuya alternatif haline getirmek, düzenleme açısından en optimum çözüm olacaktır.

X için 3 alt. * 3 Poz. = 9
Y için 5 alt. * 4 Poz. = 20

Toplam X + Toplam Y = 29

3 alternatifli 33 kişilik kadroyu 29'a getirmenin formülü bu ancak yeterli değil. Çünkü 29 sayısı, forma bulma şansı az olan oyuncuların hala çoğunlukta olması anlamına geliyor. Takımlar bu sayıyı 24 - 26 civarına düşürmeye çalışıyorlar doğal olarak.

Anlatmak istediğimi biraz daha açayım. İlk 11'in 2 stoperine 2 yedek düşünürken, artı 1 oyuncuyu da bu 4'ü için alternatif olarak düzenlemeye katıyorum, sonuç olarak 5 alternatif ortaya çıkıyor.

Sorun yaratan Poz. B'ye bakalım bir de. Sabri, Uğur, Hakan Balta, Alparslan ilk 4 alternatif iken, sağ ve sol ayağını kullanabilen 5. bir oyuncunun varlığı, düzenlemeyi çok kolaylaştırıyor. Pozisyonun kendi içerisinden üretkenlik sağlama zorunluluğu var 29 olan kadro sayısını kusursuz 25'e düşürmek için. Uğur'un sol bek bölgesinde denenmesi bu konuda yardımcı olacaktır.

25 sayısının kusursuzluğu 11 + 7 + 7 denkleminden geliyor. İdeal ilk 11'den sonra oyuna girebilecek 7 oyuncunun bulunduğu 18'i kusursuz hale getirmenin şifresi 7 rakamında gizli. Konumlandırılmış 11, 7 pozisyona indirgendiğinde, oyundan çıkan her bir oyuncunun alternatifi ilk 18'de yer alıyor.

İdeal 11: Leo, Sabri, Balta, Gökhan, Servet, Topal, Keita, Elano, Baros, Arda, Kewell
Kulübe: Aykut, Uğur, Emre G, M Sarp, Ayhan, Aydın, Nonda

Poz. A'nın alternatifi Aykut
Poz. B'nin Uğur
Poz. C'nin Emre G
Poz. D'nin M Sarp
Poz. E'nin Ayhan
Poz. F'nin Aydın
Poz. G'nin Nonda

Yani her pozisyonun bir yedeği var. Herhangi bir sakatlık anında, yerine giren oyuncu devşirme değil, asıl pozisyonunda oynayacak, düzenleme açısından bu çok önemli.

18'in dışında kalıp 25'te yer alanlar: Orkun, Alparslan, E Aşık, Tobias, Barış, Serdar, Özgürcan

29'u 25'e düşürmenin formülü de pozisyon içi üretkenlik ekseninde belirleniyor. Tobias'a Poz. D'den kontenjan sağlamanın sebebi de bu. Bu tercih Poz. D'nin 3. alternatifi M Güven yerine Tobias'ı, Poz. E için de Barış'ı seçmeye yol açıyor. Benzer durumlar Serdar ve Alparslan tercihlerinde de var. Arda ve Elano'nun kenarlarda oynayabilmesi, Poz. F için Yaser'in elenmesi anlamına geliyor.

Poz. A: Leo, Aykut, Orkun
Poz. B: Sabri, Uğur, Balta, Alparslan (5. alternatif yine Uğur)
Poz. C: Servet, Zan, E Güngör, E Aşık (5. alternatif Balta, Topal ya da Uğur)
Poz. D: Topal, M Sarp (3. alternatif Tobias)
Poz. E: Arda, Elano, Ayhan, Barış, Tobias
Poz. F: Keita, Kewell, Aydın, Serdar (5. alternatif Arda ya da Elano)
Poz G: Baros, Nonda, Özgürcan (Özgürcan kadroda yoksa 3. alternatif S Çalık ya da Keita)

25'in dışında kalanlar: S Kurtuluş, Volkan, Semih, Murat, M Güven, Lincoln, Yaser, S Çalık

Kusursuz, eksiği olmayan bütünsel bir yapıya sahip olmak için bu tür matematiksel tabanı olan kadro düzenlemeleri şart gözüküyor. Şifresi 7 olan kusursuz 25 sayısı elbette bir sınır değil, genç birkaç oyuncu A Takımla çalışsın diye kadro 25'in üstünde, takım içi alternatif üretkenliğine göre 25'in altında da olabilir, şartlar çok önemli. Bir ideal sınırdan bahsedecek olursak, 4 - 3 - 3 özelinde, 7 pozisyondan oluşması sebebiyle 25 yeterli bir sayı.

25 kişilik ideal bir kadronun anlattığı da bazı konular var, üzerinde durulması gereken. Farklı pozisyonlarda oynayabilen, her iki ayağını kullanabilen, ters ayaklı, takım içi üretkenlik şansı sunabilen oyuncuların şart olması gibi.

Total futbol sonucu ortaya çıkan bu kavramlara, takım düzenlemesi ekseninde matematiksel olarak da erişilmiş olması son derece çarpıcı.

Denklemler, formülleştirme çabaları oyuncu isimlerinden bağımsızdır, tercihler subjektif olduğundan değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple zihinler, isimler üzerinde yoğunlaşmamalıdır, not olarak bunu da düşeyim.

10 Ağustos 2009

A. Eren Loğoğlu

3 yorum:

Murat dedi ki...

tebrikler. güzel bir analiz olmuş.

Jordi Metal dedi ki...

Kendimi bir an matematik dersinde sandım :)

Farklı bir bakış açısı olmuş ama bahsettiğin kadronun dışındaki S Kurtuluş, Volkan, Semih, Murat, M Güven, Lincoln, Yaser, S Çalık isimleri ne olacak peki yönetim hala bunları değerlendirmedi. Gün itibariyle transferin kapanmasına 21 gün var. Dolayısıyla maddi kayıpta söz konusu hem oyunculardan gelecek bonservislerden hem de oyunculara ödenen ana paradan bakarsak.

SELO dedi ki...

Eline saglik Mischa..

Rijkaard'in orta sahada tek on liberolu klasik 4-3-3 oynatacagini dusunuyordum.. Macina gore degisiyor.. Sahada zaman zaman 4-2-4 zaman zaman da 4-2-1-2-1 gibi duruyoruz, mac icinde 4-3-3'e de dondugumuz oluyor.. Klasik bir sablon yerine maca gore donusumlu bir dizilis secmemiz bizim icin avantaj gibi duruyor..

Kadronun 25'e inecegi soyleniyordu ama su anda kesin bir rakam ortada yok gibi..