02 Şubat 2014

Elini Kalbine Koy. E v e t A b i . . . Felipe Melo 100. Maçında

Embedded image permalink


Böyle bi’ tribute ilk defa yapıyorum, bir daha da sergileyeceğimi sanmam. Bugün özel bi' gün onun adına. İki yaz üst üste alınsın mı-alınmasın mı tartışmaların döndüğü bir ortamda, belki de ondan vazgeçmiş olsak şu an Galatasaray tarihine geçtiğine –en iyi beşte- kesin kanaat getirdiğim bir oyuncu hakkında bambaşka şeyler konuşuluyor olabilirdi, sahip çıkıldı ona. Ama tarih ama kader ama şans ama futbol aklı yetenler Brezilyalı’da karar kıldı ve bizimle kalmaya devam etti Pitbull.

Ona olan sevgimi, güvenimi, inancımı anlatmak için, 100 maç özelinde, geldiği günden bu zamana onun hakkında attığım -en çok onu yazmışım- tweetlerden derlediğim bi’ acayip Melo yazısı. Başından sonuna.

*** 

Çok basit. Dörtlü savunma. Chedjou yok. Melo her yerde. Bekler önde. Rakibe baskı. Çabuk top kazan. Bolca mücadele. Son vuruş Wes'den.

2 Feb 2014

Melo savunma/orta saha/hücum bölgesi göbekte oynar. Stoper ön kesici merkez orta saha forvet arkası (Brezilyalı) hatta santrfor (kafa vurma)

26 Jan 2014

Melo'ya dair dört farklı dönemde yazmışım: 12.11 -aranan ön kesici- 08.12 -alınsın- 05.13 -gitmesin- 7.7.13 -Wellington belirince- Mutluyum.

Sonunda Melo'nun kalması için yaptığım -küçük çaplı- kampanyanın yerini bulduğunu düşünmeye başladım. Çok acayip bi' yabancı performansı.

28 Dec 2013

Villarreal taraftarının Musacchio için Sabella'ya yaptığı Arjantinli hatırlatmasını Melo için Scolari'ye -Brezilyalı- yapmalıyız. 2014 DK.

15 Dec 2013

Melo 90+ başında Muslera'nın yanına gelip muhtemelen "Kale vuruşunu geciktirip zaman geçir gerekirse kart gör" dedi. İtalyandan çok İtalyan.

Sneijder'in golü Melo topu önce gereksiz şekilde taç çizgisi kenarında kaybedip sonra interception ile kazandı. Selçuk-Umut-DD-Wes. Allahım.

12 Dec 2013

GS yedi yabancıyla hep iyi. Melo vazgeçilmez. Eboue-Riera sistemi işletiyor. Sneijder Drogba özel. Muslera keza. Ligde çözüm Semih-G Zan.

Melo'nun sertliği mücadele gücüne Selçuk-Riera'nın zemini -esasında futbolu- bilen -topu havadan uzun oynama- tekniği eklemlendi. Akıl.

11 Dec 2013

Melo haklı haksız, isyan saygısızlık. En güzel cevap ondan. (Fenerliler yemeye çalışmadan -dünkü- vazgeçmiyor)

2 Dec 2013

3) Yabancı alıyorsan Muslera Eboue Melo Sneijder Drogba seviyesi olsun, yoksa bulaşma. Terry Rio gibi stoper, uçak sol bek bul. Kurcalama.

28 Nov 2013

Son üç Saraçoğlu maçı: 2-1 Muslera EE Semih G Zan Riera Melo 0-0 Muslera EE Semih Ujfa H Balta Melo 2-2 Muslera EE Semih Ujfa H Balta Melo.

3 Nov 2013

Melo'nun Beşiktaş'tan fazla ceza alma -maç- olasılığı bile ülke futbol adalet sisteminin (kirli) ne denli rezil boyuta ulaştığına işaret.

23 Sep 2013

Yalnız derbilerde avantaj dediğimiz Melo'nun tek hareketiyle BJK'nin şampiyonluk şansını sıfıra yakınsaması garip oldu. Adam hakkaten özel.

Melo forma göstermesi karşı tribünü galeyana getirmez, külliyen yalan. Her derbi böyle müdahale tahrik olur. Hakem fazlasıyla ceza da kesti.

22 Sep 2013

Muslera Melo Sneijder Drogba ayarında -top class- bi' stoper ve bek eklemesi yapmadığımızdan bizden iyi takımlara karşı sorun yaşayacaktık.

17 Sep 2013

Defaatle belirttim ama tekrar yazacağım, her şey açıktı transferde; Melo Umut bonservis al, Hamit/Alper Potuk değiştir işin birinci ayağı.

2 Sep 2013

Birçok oyuncunun adının anılması -Muslera Sneijder- gerek kupa zaferinde ama yalvarma derecesinde istedim diye söylemiyorum #3 başkaydı.

Melo = zorluk derecesi yüksek maç kazanma. Kırılma anı; Emre'den topu çalıp Alves'e faul yaptırarak oyundan attırması, hakeme işaret. Özet.

12 Aug 2013

Melo kalmak zorunda derken asla Galatasaraylılık mesajı verilmedi. Verilemez de. Teknik taktik psikolojik avantajlar konuldu ortaya. Yeter.

Bu sezon kötü performans sergilerse Melo mesele B Korkmaz üzerinden Arda'ya kadar uzanmasın, beklentisiz. (Efsane olmak istiyorum dese de)

Melo'nun sözleri taraftarın gönlüne hitap etse de aksi yöne çekilebilir; özellikle tribüne oynama iddiası üzerinden, yanlış olur kanaatim.

İki seneden fazla aynı takımda kalma, takımdaki bir başka oyuncuya hakkı teslim etme, kişisel antrenör ve Bülent Korkmazlık, güzel açıklama.

20 Jul 2013

Seni sevmeyen ölsün, ölsün. :) |  @_FelipeMelo_"I go where everybody has always made me feel loved!!"

17 Jul 2013

Hasan Şaş "tercihimizi Melo'dan yana kullandık, tecrübesi ve takıma uyumu nedeniyle Wellington'un önünde" diyerek malumu ilam etmiş.

15 Jul 2013

Milliyet'in Melo haberindeki art niyet -sosyal medyada tribüne oynuyor- bile transferin gerçekleşme zorunluluğuna malzeme. Yıpratma.

10 Jul 2013

A. Dürüst & A. Albayrak ayrılmasıyla yalnızlaşan F. Terim yanına Melo tutulmamasıyla yalnızlaşacak S. İnan da eklenirse işler çok zorlaşır.

Melo ve Umut bonservisi al, Alper Potuk transfer et, Riera'dan iyi sol bek ve tecrübeli uzun boylu stoper bul. Gerisi rotasyona ekstra.

9 Jul 2013

Melo'nun basit bir "top çalan ön libero" kavramından öte bir saha içi karakter ve orta saha oyuncusu olduğunun farkında mıyız?

Melo'nun teknik fiziksel özellikleri geçelim. (Daha iyisi var mutlaka) Takım taraftara psikoloji yoluyla enjekte ettiği öz güven bulunur mu?

3/3 | Melo: dikine hızlı ilk pas ile atak başlangıcı, topla ilerleme, diyagonal pas ile hücum genişletme, yumuşak bilek ile adam eksiltme.

2/3 | Melo: kaleci ve stoperden top alıp savunma rahatlatma, geri pas hatası yapmama, topu kolay saklama, tek hat üzerinde rakip karşılama.

1/3 | Melo: Üçüncü stoper, hava topu, duran toplar, kayarak temiz top kazanma, az faul, interception, yerini kaybetmeme, pozisyon bilgisi.

Sorumluluktan kaçtığını gördünüz mü Melo'nun? Eldiveni giyip kaleye geçmedi mi? En kritik anda penaltı kullanmaktan imtina ettiği oldu mu?

Nerede nasıl, koşulu iyi etüd edip hakem/oyuncu/taraftar üçgeninde ne yapması gerektiğini -kart istek zamanlama vb- Melo kadar bilen var mı?

Taraftar gözünü boyama çekilebilecek hareketleri baz almadan hırslı agresif isyancı ruhunun takıma sirayet ettiğini nasıl görmezden geliriz?

Son iki sezon derbilerdeki psikolojik üstünlüğün saha içindeki ana sebebi Melo değil mi? Maçı oynarken yaşıyor, müdahale ediyordu kadere.

"Galatasaray Şampiyon" diyerek ağlamasını Melo'nun ve formasını Fener tribünlerine göstermesinin altında yatan samimiyeti atlayabilir miyiz?

Melo'nun kaptan Ujfalusi'yi rakiplerden kaçırdığını, Kadıköy'de bütün maç üzerine oynanırken soğukkanlı kalabilmesini nasıl unuturuz?

Riera kavga ve tükürmemeyi kenara koyuyorum -takım şampiyon olup üstesinden geldi- Melo'nun özellikleri yanı ayrı bi' futbol kimliği var.

Maça hükmetme için en kritik bölge orta sahada Selçuk ile iki senede kurulan -neredeyse 80 maç- uyumunu nasıl göz ardı ederiz Melo'nun?

İlk şampiyonluktan ikincisine performansını taşıyan beş oyuncu var kadromuzda: Selçuk İnan, Muslera, Melo, Semih Kaya ve Eboue. Korumalısın.

Wellington, Melo'dan daha iyi, yetenekli olabilir ya da büyük potansiyel içermektedir. Mesele oyuncu karşılaştırma değil ki, hiç olmadı!

7 Jul 2013

Melo'nun sahayı terk ederken yaptığı hareketler iç burktu, veda gibiydi, en azından bir ayrılma olasılığının varlığına dikkat çekti.

18 May 2013

Melo. Üçüncü stoper gibi davranabiliyor, hava toplarında hücum & savunma etkili. Duran toplarda topu ilk karşılayan oyuncu. (positioning). Kayarak veya tackling ile temiz top kazanıyor, az faul. Top çalma yetisi olağanüstü. (Interception) Yerini asla kaybetmiyor. Gayet soğukkanlı, kaleci & stoperden top alıyor. Geri pas hatası yapmıyor, cool olsa da, topu kolay saklıyor. Savunmayı rahatlatıyor. 4-1-3-2 formasyonu ön süpürücü göreviyle o tek hat (iki taç çizgisi arası belirli bölge) sürekli rakip karşılıyor. Doğru yer ve zaman. Ceza sahası önü topu alınca dikine ilk pas tercihi hep hızlı ve doğru. Alan parselasyonu hatalıysa topla dikine ilerleyebiliyor. Brezilyalı avantajı, bilek yumuşak, çalım atıyor. Taktik sebepten kullanılmasa da hücum gücü var. Diyagonal pas ile atak genişletiyor. Penaltı kullanıyor, sorumluluk alıp. Hırslı, agresif, isyancı. Sahaya hakim. Nerede ve nasıl hakem/taraftar/oyuncu etkilenir, biliyor. Karakter özellikleri ve oyun anlayışıyla derbilerde psikolojik üstünlük sağlıyor. (Kaptan Ujfalusi'yi Kadıköy'de ortamdan kaçırması) Selçuk ile uyumu harika. Özellik açısından iki oyuncu birbirini kusursuza yakın tamamlıyor. Ön ve arka, yan yana, her türlü oynar. Juventus'un 2009'da 25 milyon Euro transfer bedeli ödediği bir orta saha oyuncusu. Bence şu an aynı değerde performans gösteriyor. Birçok isim için Barça & R. Madrid'te oynar yorumu yapılıyor, Muslera gibi? Kanımca GS kadrosunda o seviyede Melo var şu an, world class. Şartlar ne olursa olsun kalmak zorunda Melo. Ayrılması iki senelik başarılı omurganın derinden çatlaması anlamı taşır. Bu risk alınamaz.

9 May 2013

F. Terim açıklamalardan çıkarım: Melo belirsiz ve bence çok kötü bu durum. (Alper Potuk asla muadili değil) Muslera kalıyor.

9 May 2013

Burak & Drogba çift forvet (Anelka dönemi, old school gözükse de) ve arkada Sneijder. Keza Selçuk ve Melo yan yana. Devamı asimetrik kalsın.;

26 Feb 2013

Hamit & Melo form durumu kısa zamanda yükseleceğini umuyorum. (Ritm) BJK maçında bunun işaretlerini gördük. Takım savunması için kritik.

3 Feb 2013

Penaltı & kırmızı kart olduğunda birçok Galatasaraylı zihninde -ben dahil- kaleye Melo'nun geçmesi düşüncesinin oluşması, sebepsiz fırtına?!

25 Nov 2012

Melo is back!

20 Nov 2012

Melo'nun eski gücünde olmadığı topa vuruş şiddetinden anlaşılıyor ve merkezden hücum edemeyince kanatlar aşırı kullanılıyor. (33 orta?)

28 Sep 2012

Selçuk & Melo vs Carrick & Scholes + Kagawa şeklindeydi hafta arası orta saha eşleşmesi ve 3 > 2 denklemi M. United için anahtar noktaydı.

23 Sep 2012

Man Utd vs Gala | Selçuk & Melo, orta sahadan sürpriz koşular yapan oyuncuları takip etmek (alan kaybederek) hususunda ciddi hatalar yaptı.

20 Sep 2012

Gala vs K'paşa | Melo hiç hazır değil, çok zamana ihtiyacı var. Ağır kaldı haliyle. (tatil) Eylül sonuna kadar ancak toparlar gibi duruyor.

21 Aug 2012

Melo'nun kiralanması ekonomik yönden en iyi yöntem gibi şu an, tek sorun ŞL'nde yüksek performans gösterirse bonservisini almak zorlaşır.

Mayıs'tan Ağustos'a kadar antrenman yapmayan Melo'nun Eylül ortasında hazır olması beklenebilir, ŞL için ideal zaman, geç kalınmış değil.

Felipe Melo | Psikolojik artıları; hakem önünde çekinmeden hakkını arama, isyan, arkadaşlarını rakibe ezdirmeme, taraftarla sıkı bağlar.

Felipe Melo | Psikolojik artıları; saha içi liderlik, motivasyon yoğunluğuyla oynama, azim ve hırs maksimum düzeyde her zaman.

Felipe Melo | Taktiksel artıları; dörtlü savunma önüne düşen hava toplarının tamamını süpürme, gerektiğinde üçüncü stoper gibi davranabilme.

Felipe Melo | Taktiksel artıları; çalım üstü dribling veya diyagonal uzun pas ile hücum şekillendirme, hamle zamanlamasında kusursuzluk.

Felipe Melo | Taktiksel artıları; çift yönlü oyun, her alanda (ceza sahası dahil) soğukkanlılık, ikinci bölgeden üçüncüye dikine kısa pas.

Felipe Melo | 25 milyon Euro değerinde olup o seviyede kalamamış oyuncu, en üst platformda mücadele için hedef hep bu tür isimler olabilir.

2/2 Felipe Melo, o an | Şampiyonluk sonrasında göz yaşlarını tutamaması, soyunma odasında vurgulu "Galatasaray Champion" konuşması.

1/2 Felipe Melo, o an | Kadıköy'de kaptan Ujfalusi'yi ortamdan kaçırması, tünele girerken saklanmayıp Fenerlilere formayı göstermesi.

10 Aug 2012

Terim'in Melo ve 4-4-2 tercihi birbiriyle çok iyi anlaşan iki merkez orta saha (box to box) yarattı ve sistem genellikle buradan beslendi.

15 Jul 2012

BJK vs Gala | Muslera ve Melo, Türkiye'nin çok üzerinde iki oyuncu. (world class, 25 M Euro) Takıma her an, müthiş öz güven aşıladılar.

17 Apr 2012

Sivas vs Gala | Özellikle Muslera, Ujfalusi, Melo, Elmander ve Eboue omurgası büyüleyici bir kimya yakaladı, kazanma karakteri aşılıyorlar.

6 Mar 2012

Gala vs. Karabük | Penaltı vuruşu öncesi topu egosu yeterince yüksek olan Baros'tan, onu küstürmeden alabilen Melo lider oyuncudur işte!

14 Jan 2012

Gala vs İBB | Melo, takım savunmasının en kritik ismi, ön&arka blokları birbirine bağlıyor. Üstelik çok top kazanıp dikine hızlı da oynuyor.

4 Jan 2012

Gala vs Manisa | Melo dünya çapında oyuncu. Salt savunma&interception değil dikine doğru ve yerinde pas dağıtıyor, orta blok hızlı geçiş.

22 Dec 2011

Galatasaray'ın Fenerbahçe maçındaki takım kaptanı Tomas Ujfalusi oldu ve bence çok yakıştı. Ruhani liderlerden diğeri de Felipe Melo.

Bu sezon çok karakterli ve ligin yapısına uygun kaliteli yabancılarımız var; Muslera, Eboue, Ujfa, Melo ve Elmander gibi.

Baskı ve top kazanımında faul yapmadan top alabilen Melo çok ön plana çıktı. Ondan sonra ise ilginç bir şekilde Emre Çolak geliyordu.

8 Dec 2011

Terim, sezon başı Türkiye Ligi'nin son senelerdeki durumu ve takımı dikkate alarak doğru tespiti yaptı ve Melo'yu getirdi. (Takım savunması)

Melo, Amerikan Futbolu tabiriyle bir nevi interception yapıyor, Gençlerbirliği herhangi bir hızlı hücum şansı yakalayamadı maç boyunca.

Takım savunmasının merkezi elbette Melo, Liverpool maçı analizinde bunu öngörmüştüm grafiklerle. Yıllardır aranan savunma önü orta saha.

3 Dec 2011

Terim'in kalabalık orta saha stratejisi zorluk derecesi yüksek maçlarda işe yarar. Melo kritik oyuncu, özellikle hücum çıkışları önemli.

20 Nov 2011

Melo ve savunma önü kesici / süpürücü kavramının ne denli önemli olduğu her maç daha net anlaşılıyor, taç çizgisine geliyor top kazanmaya.

19 Sep 2011

Liverpool maçı görsel analiz -olanak ve zaman varken- Selçuk & Melo etkisi; http://bit.ly/nn3dRw

31 Jul 2011

Felipe Melo: " Bazı futbolcular futbolun dışında çok fazla maç seyretmezler ama ben öyle değilim. 7 gün 24 saat futbolla beraberim." Budur!

Felipe Melo'ya ısınmaya başladım, oğlunun adı Lineker (Katalan ordusunun neferiyim diyen)

23 Jul 2011

Hiç yorum yok: