12 Temmuz 2010

Senyera Madrid dolaylarında!Ellerinden hiç düşürmediler, bir an olsun ayrılmadılar bayraklarından, Madrid sınırlarında bile! Dünya Kupası'nı İspanya adına kazandıkları tarih, 1 milyon Katalan'ın hakları için meydanlarda olduğu bir zamana denk düşüverdi. Muhtemelen senyera olayı zihinlerinde hep vardı, kupa sonrası tüm dünyaya bu kareyi vermek istediler, eski başkanları gibi sporla siyaseti ayrıştırmadan -çünkü kulüplerinin ve halklarının tarihi buna asla izin veremezdi- ve birbiri içersinde yaşıyorlardı. Bir kulüpten daha öte olana aidiyet duymak, varlıklarını ve ruhlarını besleyen en can alıcı damardı. Cruyff'un Hollanda ve Ajax yerine, Katalunya ve FC Barcelona'yı tercih etmesinin, onun yaşama bakışını çok etkilemiş olan bir yanı olmalıydı.

Cruyff'un Goal.com röportajından bir paragraf;

Given the political tensions that exist between Catalunya and the rest of Spain, Cruyff also finds it interesting how much Catalan people have become engrossed with the national side. But such is the divide that on Saturday, 24 hours before Spain's most important match in its history, hundreds of thousands of people took to the streets of Barcelona in an open demonstration against the Spanish government and reiterated their desire to become independent. Given that sentiment and the influence of Dutch football in this region, Cruyff says he wouldn't be too surprised to find some Catalan people actually supporting Holland.

"The Catalan people who are today aged 45 or 50 years began to see the Dutch way of football for the first time some 36 years ago when I was playing here. Then in the 90s they saw it in Barcelona again when I was the coach. So those people in football terms are more Dutch than Spanish. They grew up the Dutch way with football. So it’s a very strange situation."


12 Temmuz 2010

A. Eren Loğoğlu

1 yorum:

Adsız dedi ki...

onları kralla sarmaş dolaş görmek de ayrı bir ilginçti