30 Haziran 2011

Barça Futbol Modeline Uyan Birkaç İsim & CescAlexis Sanchez'in Barça futbol modeline uygunluk içermediği analizinden sonra şimdi de kimler böyle bir DNA taşıyor, kısaca değinelim;

Savunma

David Luiz -Puyol tarzı-
Victor Ruiz -Katalan, Espanyol oyuncusuydu-
Gareth Bale -Dani Alves'in sol bölge versiyonu olabilir-

Orta Saha

Cesc Fabregas -Xavi tarzı, 24 yaşındaki hali ondan iyi, pas organizasyon lideri-
Mesut Özil -Kaçan balık büyük oldu, tam bir Barça oyuncusuymuş-
Samir Nasri -Iniesta tarzı, topla ilerlemede uzman, Thiago aynı meziyetli-
Javier Pastore -Çok farklı, derinlemesine sahayı gören Xavi + Iniesta gibi-
Javi Martinez -Busquets, Javier tarzı, önde de oynuyor-

Hücum

Samuel Eto'o -Sahte 9 numaranın Messi'den önceki uygulayıcısı-
Carlos Tevez -Hem sahte 9 hem de solda Henry etkisi yaratabilir, Villa varken zor-
Kun Agüero -Sahte 9 için çok uygun-
Juan Mata -Mesut Özil tarzı, gol pası konusunda kusursuz, topa hakim-
Guiseppe Rossi -Messi kopyası, sahte 9 ve pas futboluna alışkın-
Andre Arshavin -Kenarlarda Pedro etkisi, doğru koşu, yapabilecek ender isimlerden-Mutlaka listeye dahil edilecekler olabilir, aklıma ilk anda gelenler bunlar ve en önemli isim modelin uzun yıllar devam ettirilebilmesi adına Cesc Fabregas.

Xavi'nin 25 yaşından bu yana çok iyi -en iyi zamanları 29 yaşında başladı- performans gösterdiği hesaba katıldığında gelmesi için tam zamanı.

Xavi 31, Iniesta 27, Cesc 24 ve Thiago 20 yaş kategorilerden birbirlerini takip etmeleri de önemli bir artı. Iniesta'dan doğruca Thiago'ya geçme birtakım beklenti / performans tabanlı sıkıntıları da beraberinde getirecektir, buna hiç gerek yok. Thiago'nun gelişimi için evrelerden geçmesi daha doğru olacaktır.

Birkaç eski Cesc yazısıyla da konu pekiştirilebilir.

Beklemedeyiz, gelsin 4 numara artık!

30 Haziran 2011

A. Eren Loğoğlu

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Rossi'nin gizli 9 özelliklerine diyecek yok, ama Messi sahadaykende Pedro'yu kesip sağ önde kendine yer bulur ve ciddi katkı verebilir gibi geliyor bana, bilmem katılırmısınız? Bu yüzden bu transferi çok istiyorum.

barça daima dedi ki...

xaviiniestabusquets ortada oldukça
ileri uç için sayılanların hepsi uygundur barçaya.fabregasın gelmesi takımı çok rahatlatacak;olası bir xavi ya da iniesta yokluğunda takımın tökezlemeden devam etmesini sağlayacaktır.david luiz de çok idealdi stoper olarak ama çelsi kaptı. hummels de-b.dortmund-iyi bir seçenektir ben ce.

adsız dedi ki...

alexis sanchez de illaki barça dedi.diğer talipleri geri çevirdiğine göre barça için.önceki barça yazısında belirtilen, rotasyona yönelik olası handikaplar aşılabilir.alacağı süreyi de dert etmeyebilir.önemli olan messinin konumunun aynı şekilde devam etmesidir.takımın ışıltısı messi olacaktır diyorum.ibrayı bile düşünmeden gönderen takım taviz vermez diyorum.alexis gelirse villa pedro afellay ın durumları daha önemli olur.geçen yılı düşününce takıma derinlik kazandırmanın gerekliliği de ortada.selamlar.

Adsız dedi ki...

menottinin total barça daki ropörtajını bi çevirin barça aşkına